سرور دانش خطاب به کمیسیون مستقل انتخابات، گفت که کاسه‌ی صبر مردم لبریز شده و بیش از این نمی‌توانند ضعف‌ها و ناکارآمدی‌ها را تحمل کند. آقای دانش با مساعد دانستن شرایط، گفت که اکنون بر حکومت است تا اصلاحات همه‌جانبه در این کمیسیون را اعمال کند.

سرور دانش، معاون دوم رییس‌جمهوری گفته است که کمیسیون مستقل انتخابات نیاز به اصلاحات همه‌جانبه دارد و در سایه‌ی اتهام‌های «تقلب، تخطی و فساد» بر کمیسیون، اعتبار و حیثیت مردم و دولت زیر سوال رفته است. او خطاب به کمیسیون مستقل انتخابات، گفت که کاسه‌ی صبر مردم لبریز شده و بیش از این نمی‌توانند ضعف‌ها و ناکارآمدی‌ها را تحمل کند. آقای دانش با مساعد دانستن شرایط، گفت که اکنون بر حکومت است تا اصلاحات همه‌جانبه در این کمیسیون را اعمال کند.

کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات که به انواع تخطی‌ها، تقلب‌ها و سوء مدیریت در برگزاری انتخابات پارلمانی متهم هستند، توسط حکومت تعیین شده‌اند. آن‌ها پس از پروسه‌های طولانی، به صورت مستقیم از فیلتر بررسی و ملاحظات اشرف غنی‌، داکتر عبدالله عبدالله و سرور دانش عبور کردند و به عنوان کمیشنران کمیسیون انتخاب شدند. پس از آن و تا کنون، حکومت از طرف احزاب سیاسی، نامزدها، جریان‌ها و حتا افرادی در کمیسیون مستقل انتخابات، به دخالت در امور و تصمیم‌های کمیسیون متهم شده است. باری، معاذالله دولتی در یک گفت‌و‌گوی زنده در تلویزیون آریانا مدعی شد که رییس‌جمهوری در جریان یکی از جلسات با کمیشنران کمیسیون، کسانی که با فرمایش‌های وی مخالف بودند یا مخالفت می‌کردند را به استعفا تهدید کرده است.

پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی، احزاب سیاسی از حکومت به صورت مکرر درخواست می‌کرد که در راستای برگزاری یک انتخابات شفاف و عادلانه، برخی اصلاحات در کمیسیون و همچنان تغییراتی در امور تخنیکی برگزاری انتخابات اعمال شود. پس از چند جلسه میان نمایندگان احزاب سیاسی، حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات در یک کمیسیون مشترک به ریاست سرور دانش، حکومت به دلیل آن چه کمبود وقت برای اعمال اصلاحات مورد نظر عنوان می‌شد، از اعمال این اصلاحات سرباز زد. در آن هنگامه‌ها، در صورت تمکین حکومت به پیشنهاد اعمال اصلاحات در کمیسیون مستقل انتخابات، امکان جلوگیری از افتضاحی که در انتخابات پارلمانی ۲۸ و ۲۹ میزان و سپس شمارش رأی و اعلام نتایج ابتدایی رخ داد، وجود داشت.

اگر حکومت به زعم خود در راستای پاسخ به لبریز شدن کاسه‌ی صبر مردم و جلوگیری از وسیع‌شدن تخطی‌ها، تقلب‌ها و سوء مدیریت‌ها، اکنون بر آن شده است که اصلاحاتی در کمیسیون مستقل انتخابات اعمال کند، چرا پیش از برگزاری انتخابات که فرصت هرچند کم‌تر در دست بود، این اصلاحات را اعمال نکرد؟ واقع این است که آب رفته به جوی باز نم‌ گردد و در افتضاحی که انتخابات پارلمانی کشور خلق کرد، شریک و مقصر است. از یک‌سو، حکومت به صورت مستقیم در امور کاری و تصمیم‌گیری‌های کمیسیون مشارکت داشته و به تقاضاهای مکرر و وسیع اعمال اصلاحات در کمیسیون پیش از برگزاری انتخابات تمکین نکرده اما در سوی دیگر، مدعی است که برای جلوگیری از آبروریزی بیشتر و اکنون که تیر از چله رها شده، دست به اعمال اصلاحات در کمیسیون مستقل انتخابات می‌زند.

مشترک شدن
اطلاع رسانی
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
View all comments