پولیس کابل در یک ماه اخیر 133 متهم جرایم جنایی را بازداشت و 151 حلقه ماین را خنثا کرده است

پولیس کابل در یک ماه اخیر 133 متهم جرایم جنایی را بازداشت و 51 حلقه ماین را خنثا کرده است

در پی افزایش جرایم جنایی و نگرانی جدی شهروندان کابل از شدت ناامنی، وزارت داخله از بازداشت حدود 130 تن در پیوند به رویدادهای جنایی که اخیرا در کابل اتفاق افتاده است، خبر می‌دهد.

طارق آرین، سخن‌گوی وزارت داخله امروز (دوشنبه، 21 میزان) در یک کنفرانس مطبوعاتی که در مقر فرماندهی پولیس کابل برگزار شده بود گفت که در 20 روز گذشته 146 رویداد جنایی اتفاق افتاده و 133 تن در پیوند به آن بازداشت شده‌اند.

این 133 تن به ظن ارتکاب سرقت‌های مسلحانه، اختطاف، فروش مواد مخدر، غصب املاک، جرایم اخلاقی و سایر جرایم جنایی بازداشت شده‌اند.

سخن‌گوی وزارت داخله گفت که پرونده‌های شماری از این متهمان نهایی و به دادستانی کل راجع شده است و بخش باقی‌مانده‌ هم به‌زودی تکمیل و به نهادهای عدلی و قضایی فرستاده می‌شود.

او اضافه کرد، عاملان اکثر جرایم جنایی، ظرف 48 ساعت پس از وقوع رویداد، بازداشت شده‌اند: «بسیار به‌ندرت اتفاق افتاده است که یک مجرم و مظنونی که تحت تعقیب پولیس قرار می‌گیرد، بازداشتش به طول بینجامد، مگر در مواردی مثل اختطاف.»

طارق آرین، سخن‌گوی وزارت داخله
طارق آرین، سخن‌گوی وزارت داخله

در سلسله‌ جرایم جنایی که در کابل اتفاق افتاده، شب گذشته مظفرشاه، یک داکتر جوان در ساحه‌ی مکتب عبدالرحیم شهید از مربوطات حوزه هجدهم امنیتی در فاصله‌ی 20 متری از محل کارش به ضرب گلوله کشته شد.

طارق آرین گفت که بررسی‌های اولیه پولیس نشان می‌دهد که این داکتر جوان در نتیجه‌ی «یک جنگ مغلوبه ناشی از یک خصومت شخصی» کشته شده است: «بررسی‌های اولیه پولیس نشان می‌دهد که افراد مسلح که قاتلان داکتر مظفری هستند، 20 دقیقه با او مشاجره لفظی می‌کنند و در نهایت 20 متر دورتر از دواخانه‌اش او را می‌کشند. براساس بررسی‌های ابتدایی این رویداد یک قتل عمدی براساس خصومت‌های قبلی بوده است. هنوز هم بخش‌های کشفی ما کار می‌کنند که قضیه را نهایی کنند.»

افزایش جرایم جنایی به معضل بزرگ در شهر کابل مبدل شده است. بحث ناامنی در حدی جدی شده که به تازگی طالبان هم اعلام کرده است که برای جلوگیری از جرایم جنایی در کابل، گزمه‌های را در شهر به راه می‌اندازد.

وزارت داخله اما این اعلامیه طالبان را «مسخره و مضحک» می‌خواند. سخن‌گوی وزارت داخله در واکنش به اعلامیه اخیر طالبان گفت: «بخشی از مجرمانی که زیر تعقیب پولیس بودند، به ساحات تحت نفوذ طالبان رفته‌اند و با نیروهای امنیتی و دفاعی کشور می‌جنگند. ساحات تحت نفوذ طالبان پناه‌گاه مجرمان است. طالبان به گروه‌های جرمی خود و همچنان سایر مجرمانی که فراری‌اند پناه داده است.»

براساس معلومات سخن‌گوی وزارت داخله، پولیس در یک ماه گذشته در سراسر افغانستان حدود 1455 واقعه جرمی را ثبت کرده است که به گفته‌ی او دو هزار و 181 تن در پیوند به این رویدادها بازداشت شده‌اند. آنان به اتهام ارتکاب جرایمی مثل اختطاف، قتل، اخلال و نظم و امن عامه و جرایم مختلف بازداشت شده‌اند.

حدود 130 متهمی که به اتهام ارتکاب جرایم جنایی در 20 روز گذشته بازداشت شده‌اند
حدود 130 متهمی که به اتهام ارتکاب جرایم جنایی در 20 روز گذشته بازداشت شده‌اند

پایتخت‌نشینان از افزایش جرایم جنایی به ستوه آمده‌اند. شهروندان کابل کم‌کاری و بی‌مسئولیتی مسئولان امنیتی را یکی از عوامل مهم افزایش جرایم عنوان می‌کنند. شهروندان پایتخت می‌گویند که بی‌مسئولیتی مسئولان به دزدان و سارقان این جسارت را داده‌اند که بی‌هیچ هراسی دست به ارتکاب جرایم بزنند.

سخن‌گوی وزارت داخله هم تأیید می‌کند که در برخی موارد پولیس در ارتکاب جرایم با مجرم به‌نحوی همکاری کرده است: «مواردی هم وجود داشته که احساس شده منسوب پولیس با مجرم سازگاری داشته است. به این معنی وقتی پولیس مجرم را در جا بازداشت نکرده و یا برایش فرصت داده که جرمی را مرتکب شود، در واقع با مجرم همکاری کرده است.»

با این حال، آقای آرین تأکید می‌کند که غفلت وظیفوی مسئولان برای رهبری وزارت داخله قابل قبول نیست: «به‌تازگی وزیر داخله اعلام کرده اگر در یک حوزه یک منسوب پولیس با استفاده از موتورسایکل ترور می‌شود، آمر حوزه برکنار می‌شود.»

مبارزه با تروریسم در کابل

سخن‌گوی وزارت داخله گفت که در یک ماه گذشته نیروهای امنیتی و دفاعی کشور 53 عملیات مشترک و مستقل در کابل به‌شمول شماری از ولسوالی‌ها، انجام داده‌اند که در نتیجه‌ی آن 48 تن از جنگ‌جویان طالب به‌شمول یک فرمانده برجسته‌ی آنان به‌نام «اول گل» که «جنایاتی بسیاری» را انجام داده است کشته شده‌اند.

آقای آرین، تحرکات اخیر طالبان در شهر و ولسوالی‌های ولایت کابل را «تحرکات تبلیغاتی» خواند و گفت که طالبان نه در شهر و نه در ولسوالی‌های کابل حضور دوامدار و پایدار دارند: «نیروهای امنیتی با قوت تمام در مقابله با تهدید طالبان در نقاط دوردست کابل با جدیت با طالبان مقابله می‌کنند.»

به گفته‌ی آقای آرین در عملیات‌هایی که در 20 روز گذشته علیه طالبان راه‌اندازی شده است، حدود 60 میل سلاح سبک، 189 صوب پرتله، 16 فیر مرمی ثقیله، 15 عدد سرگلوله، 14 قبضه بمب دستی، 150 کیلو و 170 لیتر مواد انفجاری و 79 کیسه امونیم نایترت به‌دست آمده است.

همچنان به گفته‌ی آقای آرین، در نتیجه‌ی عملیات‌های نیروهای دفاعی و امنیتی کشور که در ولسوالی‌های کابل انجام شد، 77 موتر، 282 عراده موتورسایکل از سوی پولیس متوقف و راننده‌های آنان بازداشت شده‌اند.

کشف و خنثا‌سازی بیش از شش‌هزار حلقه ماین در چند ماه گذشته

انفجار ماین در ماه‌های اخیر در پایتخت و سراسر کشور افزایش یافته است. بیشتر موترهای نظامی و کارمندان ملکی دولت هدف این ماین‌ها قرار می‌گیرند.

وزارت داخله حملات انفجاری را که با استفاده از ماین‌های کنارجاده‌ای و ماین‌های مقناطیسی انجام می‌شود به یک گروه 100 نفری طالبان نسبت می‌دهد که مرکز آن در لوگر است.

سخن‌گوی وزارت داخله گفت که 15 تن از این شبکه‌ی 100 نفری بازداشت شده‌ و اعتراف کرده‌اند که عضو گروه طالبان هستند: «آنان اعتراف کردند که عضویت طالبان را دارند و برای ترور کارمندان دولتی استخدام شده‌اند.» آقای آرین تأکید کرد که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور با جدیت تلاش می‌کند که سایر اعضای این شبکه را نیز بازداشت یا سرکوب کنند.

او اضافه کرد که در چند ماه گذشته نیروهای امنیتی و دفاعی کشور بیش از شش‌هزار ماین را کشف و خنثا کرده است.

آقای آرین گفت که تنها در 20 روز گذشته 51 حلقه ماین در عملیات‌های مشترک پولیس با امنیت ملی تشخیص، کشف و خنثا شده است: «با کشف و خنثا‌سازی این ماین‌ها از 51 رویداد خونین که طالبان و شبکه حقانی قرار بود علیه کارمندان ما انجام دهند، جلوگیری شد.»

تحرکات طالبان در شهر کابل و اطراف آن از حدود دو ماه به این سو، افزایش یافته است. ناظران و مسئولان امنیتی و دفاعی کشور اما این تحرکات را تبلیغاتی عنوان می‌کنند و معتقدند که تهدیدها در حدی نیست که خطری جدی را متوجه پایتخت کند.