اطلاعات روز

«طالبان اگر به نیازهای مردم رسیدگی نکنند، عامل نابودیِ خودشان خواهند شد»

رسانه‌ فارن پالیسی در مطلبی به نقل از یک منبع نزدیک به رهبری طالبان نوشته است که این گروه اگر به نیازهای مردم رسیدگی نکنند، عامل نابودیِ خودشان خواهند شد.

فارن پالیسی این مطلب را با استناد به یک گزارش محرمانه‌ی سازمان ملل نوشته است. به نوشته‌ی این رسانه، معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما)، تشدید نقض حقوق‌بشر توسط طالبان را تأیید می‌کند.

در گزارش فارن پالیسی که به‌تازگی نشر شده، آمده است که یک گزارش داخلی سازمان ملل، افراط و تفریط طالبان از جمله سوءاستفاده از زنان و کودکان، خفه‌کردن رسانه‌ها، هدف قراردادن فعالان جامعه مدنی، تعطیلی سازمان‌های حقوق‌بشری و جایگزینی آموزش عمومی به آموزش مذهبی را تأیید می‌کند.

این رسانه نوشته است گزارش سازمان ملل روشن می‌کند که تعامل سازمان ملل با طالبان تفاوت چندانی در بی‌توجهی این گروه به حقوق اولیه‌ی بشر از جمله دسترسی به غذا و آموزش ایجاد نکرده است.

فارن پالیسی در بخشی از مطلب خود آورده است که کمک‌کنندگان بین‌المللی به طالبان پول نمی‌دهند و در عوض از طریق کانال‌های دیگر کمک مالی می‌کنند.

منابع بخش در کمک‌رسانی در افغانستان گفته‌اند که طالبان بر سازمان‌های غیردولتی محلی کنترل دارند و اغلب کمک‌ها را به طرفداران و سربازان خود هدایت می‌دهند.

رئیس یک سازمان غیردولتی محلی که خواست نامش فاش نشود، گفته است: «هیچ یک از سازمان‌های غیردولتی، محلی یا بین‌المللی، ظرفیت به چالش کشیدن مقامات را ندارند».

فارن پالیسی نوشته است که طالبان نه تنها حقوق‌بشر را برای زنان و دیگر شهروندان افغانستان لغو کرده‌اند بلکه براساس گزارش سازمان ملل، آن‌ها علیه مخالفان خود در سراسر کشور دست به کشتار زده‌اند.

 منابع در داخل و خارج از افغانستان گزارش می‌دهند که طالبان در پنجشیر، جایی که مقاومت در برابر حکومت طالبان ادامه داشته است، مردم را بازداشت، ضرب‌وشتم، شکنجه و کشته‌اند و خانه‌های آن‌ها را به آتش کشیده‌اند.

به نوشته‌ی فارن پالیسی، سند یوناما به «قتل‌های فراقانونی، دست‌گیری‌ها و بازداشت‌های خودسرانه و شکنجه و بدرفتاری» با افراد متهم به ارتباط داشتن با «جبهه مقاومت» و هم‌چنین افراد وابسته به داعش اشاره می‌کند.

در گزارش سازمان ملل آمده است که زنان و کودکان به‌طور نامتناسبی تحت تأثیر فقر شدید ناشی از سوءمدیریت اقتصادی طالبان قرار دارند. آن‌ها در برابر «استثمار و سوءاستفاده از قبیل قاچاق انسان، فروش کودکان، ازدواج اجباری کودکان، کار کودکان، و خشونت خانگی» آسیب‌پذیر هستند.

گزارش یوناما خاطرنشان کرده که بیان دیدگاه‌های مخالف در حاکمیت طالبان مجاز نیستند: «هدف قرار دادن فعالان، روزنامه‌نگاران و کارکنان رسانه‌ها باعث شده است که اکثریت از خودسانسوری برای امنیت خود استفاده کنند».

در بخشی از گزارشی فارن پالیسی آمده است که یک منبع نزدیک به رهبری طالبان که خواسته نامش فاش نشود، گفته است: «اگر به نیازهای همه‌ی مردم رسیدگی نکنند، طالبان عامل نابودی خودشان خواهند بود».

این منبع در ادامه افزوده است: «دشمن طالبان قحطی، خشک‌سالی و نبود امنیت است. ناراحتی جای خود را به خشم می‌دهد و اگر فقط یک درصد مردم شروع به جنگ کنند، دیگر طالبانی وجود نخواهد داشت.»

طالبان تاکنون به این گزارش واکنش نشان نداده‌اند.