چهارشنبه 19 سرطان 1398

سازمان ملل از قطع‌نامه‌ی نشست بین‌الافغانی صلح افغانستان در دوحه استقبال کرد

حکومت افغانستان اما ضمن استقبال و خوش‌بینی از این دور گفت‌وگو میان چهره‌های سیاسی و اجتماعی افغانستان و گروه طالبان، گفته است که ملاحظاتی را نیز در مورد قطع‌نامه‌ی این نشست دارد.

اطلاعات روز: تدامیچی یاماموتو، نماینده‌ی خاص سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان از قطع‌نامه‌ی نشست بین‌الافغانی صلح افغانستان در دوحه، پایتخت قطر استقبال کرده است.

در اعلامیه‌ی هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) که امروز (چهارشنبه، 19 سرطان) منتشر شده، به نقل از آقای یاماموتو گفته شده است: «بحث‌های پیش‌رو برای پایان دادن به جنگ و تأمین صلح در افغانستان ما را به این که صلح می‌تواند از طریق گفت‌وگو میان افغان‌ها تأمین شود، خوش‌بین می‌سازد.»

یاماموتو همچنان افزوده است که بحث‌های سازنده و نظریات مشترکی که در بیانیه‌ی مشترک اشتراک‌کنندگان نشست بین‌الافغانی صلح افغانستان در دوحه وجود داشت، نشان می‌دهد که بین افغان‌ها زمینه‌های مشترک و تمایل برای مذاکره به هدف پیشرفت در روند صلح و توقف جنگ وجود دارد.

نشست دوروزه‌ی بین‌الافغانی صلح افغانستان در دوحه روز یک‌شنبه (۱۶سرطان) با حضور ۷۲ اشتراک‌کننده (هیأتی از افغانستان و نمایندگان طالبان) به میزبانی مشترک آلمان و قطر در دوحه برگزار شد.

هدف از این نشست «تعامل و ارتباط مستقیم میان اشتراک‌کنندگان با پیشینه، اعتقادات و نظریات مختلف» خوانده شده است.

این نشست ناوقت روز دوشنبه (17 سرطان) با نشر یک قطع‌نامه‌ی هشت ماده‌ای پایان یافت. در این قطع‌نامه روی کاهش خشونت‌ها، استقرار نظام اسلامی در افغانستان و… توافق شده است.

حکومت افغانستان اما ضمن استقبال و خوش‌بینی از این دور گفت‌وگو میان چهره‌های سیاسی و اجتماعی افغانستان و گروه طالبان، گفته است که ملاحظاتی را نیز در مورد قطع‌نامه‌ی این نشست دارد.

جمهوری اسلامی‌بودن نظام، حق آزادی بیان، آزادی‌های اجتماعی، امنیت رسانه‌ها و مسأله‌ی انتخابات از موارد مهمی است که حکومت افغانستان می‌گوید نباید از قلم انداخته شود.

صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری روز سه‌شنبه (18 سرطان) در یک نشست خبری در کابل گفت که حکومت افغانستان در رابطه به «سوءتعبیر از نظام جمهوری اسلامی افغانستان» و «عدم حمایت و حراست از امنیت رسانه‌ها و آزادی بیان» ملاحظه دارد.

آقای صدیقی با استناد به قانون اساسی، تاکید کرد که افغانستان دولت جمهوری اسلامی و دین آن اسلام است و هیچ شخص یا گروهی نمی‌تواند در آن تغییری بیاورد.

اطلاع‌رسانی
به من اطلاع بده در صورتی که
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
View all comments