دولت افغانستان صد زندانی طالبان را در پروان آزاد کرد

اطلاعات روز: دفتر شورای امنیت ملی کشور می‌گوید که دولت صد زندانی گروه طالبان را به‌‌عنوان نشان‌دادن حسن نیت برای پیشبرد تلاش‌های صلح از زندان آزاد کرده‌ است.

جاوید فیصل، سخن‌گوی دفتر شورای امنیت ملی در تویتی گفته است که این تعداد زندانی گروه طالبان امروز (دوشنبه، 5 جوزا) در ولایت پروان آزاد شده‌اند.

آقای فیصل تأکید کرده است که این صد زندانی طالبان برای «پیشبرد تلاش‌های صلح، به‌خصوص دوام آتش‌بس و آغاز فوری گفت‌وگوهای رودررو» آزاد شده‌اند.

این زندانیان گروه طالبان در حالی توسط دولت افغانستان آزاد می‌شوند که ارگ ریاست‌جمهوری دیروز اعلام کرد که رییس‌جمهور اشرف غنی روند رهایی تا دوهزار زندانی گروه طالبان را به‌عنوان نشان‌دادن حسن نیت در برابر اعلام آتش‌بس در روزهای عید توسط این گروه، آغاز کرده است.

 پیش از این نیز محمداشرف غنی فرمان رهایی پنج‌هزار زندانی این گروه را صادر کرده بود.

براساس این فرمان، یک‌هزار و 500 زندانی طالب باید پیش از آغاز مذاکرات صلح بین‌الافغانی آزاد می‌شد و باقی نیز در جریان مذاکره و پس از مذاکره رها می‌شدند.

دولت افغانستان پیش از این یک‌هزار زندانی طالب را از زندان‌های کشور آزاد کرده است. روند رهایی این زندانیان پیشتر به دلیل نبود تناسب لازم در رهایی زندانیان دو طرف متوقف شده بود.

از سوی هم، طالبان نیز در دوازده مرحله 276 زندانی دولت افغانستان را آزاد کرده‌اند، اما دفتر شورای امنیت ملی گفته است که از میان افراد رهاشده تنها 105 نفرشان نیروهای امنیتی و دفاعی بوده و باقی آنها غیرنظامیان هستند.

از سویی هم، تصمیم حکومت مبنی بر رهایی دوهزار زندانی طالبان با استقبال این گروه روبه‌رو شد. این گروه آن را یک اقدام خوب خوانده و گفته است که به روند رهایی زندانیان نیروهای دولتی نیز متعهد می‌باشد.