اسماعیل‌خان
عکس: اطلاعات روز

اسماعیل‌خان: انتخابات مجمع عمومی حزب جمعیت اسلامی کاملاً تقلبی و ساختگی بود

محمد اسماعیل‌خان، عضو کمیته رهبری حزب جمعیت اسلامی می‌گوید که انتخابات مجمع عمومی این حزب که هفته‌ی گذشته در کابل برگزار شد، کاملا تقلبی، ساختگی و به دور از واقعیت بود.

او که امروز (دوشنبه، ۲ حمل) در یک نشست خبری در هرات صحبت می‌کرد، گفت که به‌خاطر پادرمیانی میان عطامحمد نور و صلاح‌الدین ربانی به‌خاطر جلوگیری از انشعاب حزب جمعیت به کابل رفته بود، اما هیچ یک از این افراد از موضع‌شان مبنی بر جلوگیری از انشعاب در حزب کوتاه نیامدند.

اسماعیل‌خان همچنان گفت که نشست روز پنج‌شنبه هفته‌ی گذشته (۲۸ حوت) قرار بود زیر نام «اجماع صلح» به‌خاطر سهیم‌شدن حزب جمعیت اسلامی در مذاکرات صلح برگزار شود، اما خلاف وعده در آن نشست اقدام به برگزاری انتخابات و انتخاب رییس شد و او نشست را به‌خاطر مخالفت با برگزاری مجمع عمومی ترک کرد.

این عضو کمیته رهبری حزب جمعیت اسلامی می‌گوید که انتخابات مجمع عمومی این حزب فاقد معیارهای اساسی یک مجمع عمومی حزبی بود و حتا برخی از اعضای شرکت‌کننده عضویت این حزب را نیز نداشتند.

او گفت: «اعضای کنگره/مجمع عمومی را براساس درخواست‌های شخصی و رفاقت‌های شخصی دعوت کرده بودند. تعداد افراد شامل کنگره/مجمع عمومی، با تعداد نفوس هر ولایت متناسب نبوده است.»

اسماعیل‌خان علاوه کرده که انتخابات مجمع عمومی این حزب به دور از واقعیت‌های تعیین مجمع عمومی حزبی بوده است: «مجلسی که روز پنج شنبه، ۲۸ حوت تحت نام کنگره/مجمع عمومی جمعیت اسلامی در کابل برگزار گردید، فاقد معیارهای یک کنگره/مجمع عمومی حزبی بود و بدون هماهنگی‌های لازم و مشورت با بزرگان جمعیت به‌ویژه حوزه جنوب‌غرب تدویر یافته بود.»

این فرمانده پیشین جهادی تأکید کرد که باید به جای برگزاری مجمع عمومی و ایجاد انشعاب در حزب جمعیت، اعضای کلیدی این حزب با دیدگاه واحد در نشست‌ صلح ترکیه شرکت می‌کردند.

حزب جمعیت اسلامی بیش از نیم قرن سابقه دارد و یکی از احزاب تأثیرگذار در این مدت در افغانستان بوده است. در حال حاضر در پی انشعابی که در این حزب به وجود آمده است، عطامحمد نور و صلاح‌الدین ربانی ادعای رهبری این حزب را دارند.

عطامحمد نور در ۲۸ حوت سال گذشته اعلام کرد که در نتیجه‌ی انتخابات مجمع عمومی حزب جمعیت اسلامی، او به‌عنوان رییس شورای رهبری این حزب انتخاب شده است. صلاح‌الدین ربانی در مخالفت با این مجمع عمومی، آن‌را «کودتای سفید» عنوان کرد.

از سوی هم، محمد اسماعیل‌خان گفت که در نشست مسکو به هیأت اعزامی حکومت و جناح‌های سیاسی بی‌حرمتی شده و او خوشحال است که کسی به نمایندگی از ولایت‌های غربی به این نشست دعوت نشده بود.

او افزود که ولایت‌های حوزه‌ی جنوب‌غرب با حدود ۱۰ میلیون نفوس در معادلات سیاسی نقشی ندارند و نباید سهم باشندگان این ولایت‌ها در مذاکرات صلح نادیده گرفته شود.

 اسماعیل‌خان همچنان گفت که در صحبت با زلمی خلیلزاد، نماینده‌ی ویژه امریکا در امور صلح افغانستان خواستار نادیده نگرفتن حقوق سیاسی باشندگان ولایت‌های غربی شده است: «احتمالاً تا ده روز آینده آقای خلیل‌زاد به هرات سفر کند و با بزرگان ولایت‌های حوزه جنوب غرب دیدار کند.»

این فرمانده پیشین جهادی از روند مذاکرات صلح ابراز نگرانی می‌کند: «من معتقد نیستم که این صلح به شکل واقعی ثبات در کشور به‌وجود بیاورد که عدالت اجتماعی طوری تأمین شود که هر کس خود را در فضای امنیت و ثبات ببیند.»

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که قرار است در آینده‌ی نزدیک نشستی در پیوند به صلح افغانستان در استانبول ترکیه برگزار شود. باشندگان ولایت‌های غربی افغانستان خواستار اعزام نماینده در این نشست شده‌اند.