یوسف رشید، رییس اجرایی فیفا می‌گوید که کمیسیون انتخابات در قسمت آگاهی‌دهی به مردم از این روند، ضعیف عمل کرد و این عامل سبب شد که شمار ثبت‌نام‌کنندگان در این روند کم باشد.

روند ثبت‌نام تقویتی در 33 ولایت افغانستان به تاریخ 18 جوزا آغاز و در 8 سرطان رسما ختم شد. کمیسیون انتخابات اعلام کرده است که در این مدت حدود 300 هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند که از این میان 194 هزار آن مرد، 117 هزار و 439 زن و 4978 دیگرشان کوچی‌اند.

حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون انتخابات دیروز (دوشنبه، 10 سرطان) در یک نشست خبری گفت که از مجموع 438 مرکز، در 305 مرکز ثبت‌نام تقویتی رأی‌دهندگان انجام شده است، اما 56 مرکز به دلایل مختلف مسدود بوده است. در مجموع 77 مرکز از طریق هوا اکمال شده که تنها در شش مرکز آن ثبت‌نام صورت گرفته است و بقیه در 71 مرکز دیگر این روند تطبیق نشده است. در جریان این روند 21 مرکز نیز سقوط کرده است.

او همچنین اضافه کرد که روند انتقال مواد حساس به دفترهای ولایتی کمیسیون از تاریخ 8 سرطان آغاز شده بود و تا 15 سرطان ادامه می‌یابد. به گفته‌ی او از مجموع 438 ولسوالی و نواحی شهرها، مواد 312 مرکز به دفاتر ولایتی کمیسیون انتقال یافته است.

حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون انتخابات گفت که ثبت‌نام رأی‌دهندگان در ولایت غزنی به‌دلیل این‌که با تأخیر آغاز شد، تا 15 سرطان تمدید شده است. براساس داده‌های کمیسیون، تا هشتم سرطان در ولایت غزنی در مجموع 83 هزار و 253 نفر که شامل، 55 هزار 951 مرد، 26 هزار و 898 زن و 404 کوچی می‌شود، ثبت‌نام کرده‌اند.

بانو نورستانی، آموزش و استخدام کارمندان موقت و کارمندان مراکز ثبت‌نام، ترتیب به‌موقع برنامه‌‌ی انتقال مواد ثبت‌نام، آغاز ثبت‌نام تقویتی در وقت معین آن، ازدیاد محلات و محلات سیار و نشست‌های هماهنگی جندر در ولایات را از نقاط قوت این روند خواند.

او همچنان گفت که تکمیل و تجدید فهرست رأی‌دهندگان برای انتخابات ریاست‌جمهوری، تصحیح نام و تغییر موقعیت رأی‌دهندگان، تطبیق روند ثبت‌نام تقویتی در شرایط دشوار امنیتی، استقبال و اشتراک گسترده‌ی مردم در این روند از دست‌آورهای روند ثبت‌نام تقویتی رأی‌دهندگان بوده است.

در سوی دیگر نهادهای ناظر می‌گویند که روند ثبت‌نام تقویتی رأی‌دهندگان با کاستی‌ها و چالش‌های جدی به پایان رسیده است.

یوسف رشید، رییس اجرایی فیفا می‌گوید که کمیسیون انتخابات در قسمت آگاهی‌دهی به مردم از این روند، ضعیف عمل کرد و این عامل سبب شد که شمار ثبت‌نام‌کنندگان در این روند کم باشد. به گفته‌ی آقای رشید، پیش از آغاز روند، کمیسیون اعلام کرد که انتظار دارد تا ختم این روند، حدود دو میلیون نفر ثبت‌نام کنند، اما در پایان مشخص شد که شمار ثبت‌نام کننده‌ها خیلی کم‌تر از آن چیزی بود که انتظار می‌رفت.

او همچین از عدم همکاری کمیسیون با نهادهای ناظر، جامعه‌ی مدنی و احزاب سیاسی شاکی است. به گفته‌ی آقای رشید، هشت روز به ختم روند ثبت‌نام تقویتی باقی مانده بود که کمیسیون به ناظران فیفا اعبتارنامه داده است، امری که به گفته‌ی آقای رشید دست این نهاد را از نظارت دقیق بر این روند کوتاه کرده بود: «در قسمت شریک کردن معلومات، وقتی همکاران ما به مراکز می رفتند، می‌گفتند که آنان با هیچ کسی معلومات را شریک نمی‌کنند. ما تا حدی با استفاده از روابط شخصی از این روند نظارت کردیم، اما به‌دلیل این‌که کمیسیون برای همکاران ما اعبتارنامه نداده بود، نتوانستیم آن‌طوری که باید، نظارت کنیم.»

آقای رشید، کمبود مراکز ثبت‌نام را از دیگر کاستی‌های این روند عنوان می‌کند. به گفته‌ی او در هر ولسوالی و ناحیه فقط یک مرکز وجود داشت که سبب شد بیماران، افراد مسن، طبقه‌ی کارگر و زنان به‌دلیل دوری راه نتوانند ثبت‌نام کنند.

رییس کمیسیون انتخابات اما به‌طور کلی چالش‌های را که در جریان روند ثبت‌نام تقویتی وجود داشته، نیز برشمرد. به گفته‌ی او بازنشدن مراکز ثبت‌نام در ولایت غزنی به‌دلیل تظاهرات، تهدیدات بلند امنیتی، عدم همکاری مسئولان معارف در قسمت بازشدن مکاتب برای ثبت‌نام، مصروف‌بودن چرخبال‌های نظامی در عملیات‌ها و سکتگی در انتقال مواد از طریق هوا، نبود بازرس‌های زن برای بررسی بدنی زنان در شماری از ولسوالی‌های ولایت‌های بدخشان، بلخ، پنجشیر، لوگر، پکتیا، فاریاب و زابل و منتقل‌نشدن مواد ثبت‌نام در بعضی از ولایت‌ها از چالش‌های عمده در این روند بوده است.

خانم نورستانی همچنین گفت که از شروع روند ثبت‌نام تقویتی رأی‌دهندگان هفت رویداد امنیتی مرتبط به روند ثبت‌نام تقویتی رأی‌دهندگان در سراسر کشور ثبت شده است که نسبت به پروسه‌های قبلی به مراتب کم‌تر بوده است.

در حمله‎ی طالبان در ولسوالی معروف ولایت کندهار، هشت تن از کارمندان کمسیون کشته شدند. طالبان با استفاده از چهار موتر نوع هاموی مملو از مواد انفجاری به مرکز ولسوالی حمله کردند و افزون بر کشتن، 11 سرباز و زخمی کردن 27 سرباز، هشت تن از کارمندان کمیسیون انتخابات را نیز کشتند.

در موارد دیگر در ولسوالی‌های ترنگ و جلدگ ولایت زابل طالبان بر سر راه قطار مواد ثبت‌نام، ماین‌گذاری کردند. در عین حال طالبان به یک مرکز ثبت‌نام در ولسوالی دایچوپان این ولایت حمله کردند و مرکز مسدود شد. در ولسوالی ینگی‌قلعه‌ی ولایت تخار در پی حمله‌ی طالبان بر یک مرکز ثبت‌نام، آن مرکز موقتا مسدود شد. طالبان در مرکز شهر غزنی بر یک مرکز ثبت‌نام حمله کردند. در یک رویداد دیگر طالبان یک کارمند کمیسیون را در ولسوالی خواجه عمری ربودند.

رییس کمیسیون انتخابات اطمینان داد که تمام آمادگی‌های برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در ششم میزان امسال گرفته شده است و انتخابات در زمان معین آن برگزار می‌شود.

اطلاع‌رسانی
به من اطلاع بده در صورتی که
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
View all comments